Rodzaje wybielania zębów u stomatologa

Opublikowane przez La Dentica w dniu

Jeśli borykasz się z problemem przebarwionych zębów, dobrym pomysłem będzie poddanie się zabiegowi wybielania w gabinecie stomatologicznym. Zęby mogą ulegać przebarwieniom poprzez działanie wielu czynników zewnętrznych, takich jak spożywanie jedzenia i napojów z dużą zawartością kolorowych pigmentów (m. in. kolorowe warzywa i owoce, kawa, herbata, czerwone wino), złe nawyki żywieniowe, uzależnienia, takie tak palenie tytoniu, a nawet przez przyjmowanie niektórych leków (np. z grupy tetracyklin).

Istnieją dwa główne rodzaje zabiegów wybielających wykonywane w gabinetach stomatologicznych – wybielanie nakładkowe (częściowo przeprowadzane w domu przez pacjenta, pod stałą opieką lekarza stomatologa) oraz wybielanie w całości przeprowadzane przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. W dzisiejszym artykule omówimy specyfikę każdego z nich.

Wybielanie nakładkowe

Wybielanie nakładkowe to metoda polegająca na zastosowaniu indywidualnie dopasowanej nakładki na łuki zębowe pacjenta wraz z dedykowanym wybielaczem w postaci żelu. W zależności od stężenia preparatu wybielającego, nakładki można stosować w ciągu dnia lub w nocy. Podobnie jak w przypadku zabiegów, które w całości odbywają się w gabinecie, w przypadku metody nakładkowej również konieczna jest wizyta przed rozpoczęciem stosowania nakładek i żelu. Podczas takiej wizyty wykwalifikowana higienistka sprawdza stan zębów oraz przeprowadza higienizację. Następnym krokiem jest pobranie wycisków zębów, na podstawie których nasze laboratorium protetyczne przygotowuje spersonalizowane nakładki szczelnie przylegające do łuków zębowych. Jedynie właściwie dopasowane nakładki umożliwiają bezpieczne przeprowadzenie wybielania oraz uzyskanie równomiernego efektu.

Podczas kolejnej wizyty pacjent otrzymuje gotowy zestaw do wygodnego wybielania zębów w domu. Zostaje dokładnie poinstruowany w zakresie stosowania nakładek z preparatem żelowym. Przybliżony czas wybielania zębów tą metodą wynosi około dwóch tygodni.

Wybielanie zębów w gabinecie

Jedną z najskuteczniejszych i najszybszych metod wybielania zębów jest profesjonalny zabieg gabinetowy. Z powodzeniem stosowany jest u pacjentów cierpiących na nadwrażliwość, u których wybielanie nakładkowe z różnych przyczyn nie jest możliwe do przeprowadzenia.

Tego typu wybielanie polega na nałożeniu specjalnego żelu wybielającego na powierzchnię zębów, przebarwienia ulegają utlenieniu. W wyniku tego procesu, zęby stają się nawet o kilka odcieni jaśniejsze już w ciągu jednej, około godzinnej sesji na fotelu stomatologicznym. W celu wykonania tego zabiegu stosuje się preparaty o wyższym stężeniu procentowym. Preparat wybielający jest sporządzany bezpośrednio przed nałożeniem na wybielaną powierzchnię zębów.

Głównymi zaletami wybielania gabinetowego są:

  • wykonywane jest wyłącznie w gabinetach dentystycznym, a nad całym procesem czuwa specjalista;
  • proces wybielania jest szybki i w większości przypadków zajmuje nie więcej niż godzinę;
  • łatwa i zupełnie nieinwazyjna metoda;
  • usuwa plamy, z którymi nie radziły sobie inne metody wybielania;
  • pozwala zaoszczędzić czas pacjenta;
  • zapewnia długotrwały efekt.


La Dentica Centrum Stomatologii s.c. Katarzyna Herbut, Grzegorz Herbut

KONTAKT

Specjalistyczne Centrum Stomatologii Estetycznej La Dentica

“Wiślane Tarasy” (wjazd od strony “Błękitka”)

ul. Grzegórzecka 67C/U1

31-559 Kraków

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

Tel. 502 051 855

e-mail: recepcja@ladentica.eu

NASZ BLOG

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Czwartek

8.30 – 20.00

Piątek

8:30 – 17:00

SOCIAL MEDIA