Periodontologia

Zespół tkanek otaczających zęby nazywamy przyzębiem. Odpowiada ono za prawidłowe utrzymanie zęba w zębodole, chroniąc go jednocześnie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ze względu na to, jak ważną funkcję pełni przyzębie, bardzo ważne jest, aby wcześnie reagować na wszelkie zmiany chorobowe w jego obrębie, które mogłyby przyczynić się do rozchwiania, a w konsekwencji nawet do utraty zęba.

Paradontoza – przyczyny i objawy

Stan zapalny przyzębia, znany jako paradontoza, to jedno z najczęściej występujących schorzeń w obrębie jamy ustnej, często zaniedbywane i nierozpoznawane przez lekarzy. Powstaje w wyniku zalegania twardniejącej płytki nazębnej, w której gromadzą się bakterie chorobotwórcze. Ich obecność prowadzi do zaniku kości, czego konsekwencją jest odsłonięcie szyjek zębowych i tworzenie kieszonek dziąsłowych.

Periodontolog – w trosce o przyzębie

W klinice La Dentica można skorzystać z innowacyjnej metody leczenia paradontozy – sterowanej regeneracji tkanek, polegającej na zastosowaniu specjalnych błon resorbowalnych i materiałów służących jako substytut kości w celu rekonstrukcji tkanek przyzębia.

Nasi periodontolodzy w swojej praktyce wykorzystują następujące preparaty zastępujące tkankę kostną:

  • Materiały pochodzenia zwierzęcego, dzięki którym możliwa jest odbudowa struktur podporowych zęba zniszczonych przez paradontozę. Jedną z największych zalet tych materiałów jest możliwość zachowania pierwotnej budowy i funkcji zęba.
  • Bioaktywne szkło, uzupełniające działanie materiałów odzwierzęcych. Po połączeniu z płynem organicznym (np. krwią) przyjmuje konsystencję odpowiednią do stworzenia rusztowania dla regenerującej się tkanki kostnej.
  • Membranę kolagenową – zbudowana z naturalnych, odzwierzęcych włókien kolagenowych membrana jest wykorzystywana jako bariera ochronna, zapobiegająca wrastaniu tkanek miękkich w miejsca przeznaczone na regenerującą się kość i przyspieszająca proces gojenia.

Jeśli szukasz doświadczonego periodontologa w Krakowie, znajdziesz go w naszej klinice, gromadzącej w jednym miejscu wszystkich specjalistów, a przez to świadczącej dla swoich pacjentów kompleksowe usługi stomatologiczne, w tym profilaktykę i leczenie przyzębia.