Kim jest periodontolog?

Opublikowane przez La Dentica w dniu

Uśmiech każdego z nas jest inny. Jednak każdy atrakcyjny uśmiech łączą dwie, takie same cechy: komplet zdrowych i białych zębów oraz różowe tkanki dziąseł. W przeważającej części Twój dentysta ogólny, który jest pracownikiem służby zdrowia, dba o twoje zęby, sprawdzając oznaki problemów oraz zapewnia leczenie w razie potrzeby. Do kogo jednak powinieneś się udać, kiedy Twoje dziąsła potrzebują dodatkowej pomocy? To praca dla periodontologa.

Czym zajmuje się periodontolog?

Periodontolodzy to specjaliści, którzy koncentrują się na profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób wpływających na dziąsła, a także innych struktur wspierających zęby. Między innymi mogą rozpoznawać i leczyć wczesne stadia zapalenia dziąseł zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

Periodontolodzy bywają nazywani “chirurgami plastycznymi w stomatologii”. Podobnie jak konwencjonalni chirurgowie plastyczni mogą stosować różne techniki do przebudowy tkanek miękkich, a nawet przekształcania kości w szczęce. Jednak periodontolodzy nie zajmują się jedynie zewnętrznym wyglądem. Utrzymanie zdrowych, wolnych od chorób dziąseł jest kluczowym elementem dobrego zdrowia jamy ustnej. A jeśli weźmiesz pod uwagę, że choroba dziąseł może być główną przyczyną utraty zębów u dorosłych, przekonasz się, jak ważne są zdrowe dziąsła.

Czym wyróżnia się periodontolog?

Poza tym że periodontolog jest w stanie zdiagnozować i leczyć szeroki zakres problemów zdrowotnych jamy ustnej, dodatkowo specjalizuje się w  diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu chorobom przyzębia. W niektórych przypadkach dentyści mogą leczyć drobne kłopoty z dziąsłami, jednak zwykle będą kierować pacjentów do periodontologów z powodu poważniejszych problemów.

Kiedy należy udać się na wizytę do periodontologa?

Badania wykazują, że skuteczne szczotkowanie i nitkowanie zębów, a także regularne, profesjonalne czyszczenie pomagają zapobiegać próchnicy oraz chorobom dziąseł. Jednak czasami, nawet osoby, które bardzo dbają o higienę jamy ustanej, nie są w stanie powstrzymać chorób dziąseł. Kiedy sprawa przybiera podobny obrót, należy spotkać się z periodontologiem.

Również dentysta ogólny może zalecić wizytę u periodontologa, kiedy zauważy rozwijający się problem z dziąsłami. Ponadto, podczas wizyty można porozmawiać o poprawie wyglądu uśmiechu za pomocą chirurgii plastycznej przyzębia. Chociaż terapia przyzębia może przybierać różne formy, ma te same cele:

  • przywrócenie chorych lub uszkodzonych tkanek do zdrowia;
  • poprawienie wyglądu uśmiechu;
  • zachowanie naturalnego i zdrowego uśmiechu tak długo, jak to tylko możliwe.


La Dentica Centrum Stomatologii s.c. Katarzyna Herbut, Grzegorz Herbut

KONTAKT

Specjalistyczne Centrum Stomatologii Estetycznej La Dentica

“Wiślane Tarasy” (wjazd od strony “Błękitka”)

ul. Grzegórzecka 67C/U1

31-559 Kraków

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

Tel. 502 051 855

e-mail: recepcja@ladentica.eu

NASZ BLOG

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Czwartek

8.30 – 20.00

Piątek

8:30 – 17:00

SOCIAL MEDIA