Jak przebiega zabieg implantacji stomatologicznej?

Opublikowane przez La Dentica w dniu

Implantacja stomatologiczna spotyka się z coraz większym zainteresowaniem – często wskazywana jest przez pacjentów jako interesujący ich zamiennik protez lub mostów. Przebieg wykonania zabiegu uwarunkowany jest rodzajem implantu i stanem kości szczęki, jednak zazwyczaj obejmuje kilka podstawowych procedur. Jakich? Omówimy to w niniejszym artykule.

Co dzieje się podczas zabiegu implantacji stomatologicznej?

Zabieg implantologiczny wykonywany jest etapami. Dzięki temu tkanki znajdujące się w jamie ustnej mają wystarczająco dużo czasu na regenerację i połączenie. Twój zabieg implantacji będzie obejmował następujące kroki:

 1. Badanie stomatologiczne
  Przed wszczepieniem implantu dentysta będzie musiał sprawdzić stan uzębienia i stan jamy ustnej. Zbada między innymi gęstość kości i stan dziąseł. W przypadku niektórych pacjentów może być konieczne poddanie się dodatkowym zabiegom (np. zabiegowi regeneracji kości).
 2. Przygotowanie kości szczęki
  Przed zabiegiem implantacji dentysta przygotuje kość szczęki do zabiegu implantacji.
 3. Umieszczenie implantu
  Pierwszy etap zabiegu implantacji polega na umieszczeniu tytanowej śruby w kości szczęki, poniżej linii dziąseł. Ten obszar będzie goił od trzech do sześciu miesięcy. W tym czasie tkanka kostna  połączy się z implantem w procesie osteointegracji.
 4. Odsłonięcie implantu
  Po okresie gojenia implant zostanie odsłonięty chirurgicznie. W to miejsce przykręcona zostanie śruba gojąca, której zadaniem będzie ukształtowanie dziąsła w miejscu planowanej odbudowy protetycznej na implancie. Gojenie się odsłoniętej tkanki zajmie około dwóch tygodni, po których dentysta pobierze wycisk zębów, aby dopasować do niego koronę dentystyczną.
 5. Umieszczenie łącznika i korony. Następnym krokiem będzie przymocowanie do tytanowego wszczepu, łącznika wraz z  koroną protetyczną. Od tego momentu będziesz mógł cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Jak należy postępować po zabiegu implantacji?

Po wykonaniu zabiegu implantacji możesz zauważyć obrzęk wokół dziąseł i odczuwać niewielki ból w miejscu implantu. Nie powinieneś się jednak martwić, ponieważ jest to naturalny proces, podczas którego Twoje dziąsła się regenerują. W pierwszych dniach należy zaopatrzyć się w miękkie lub płynne pokarmy oraz… lody, które niwelują obrzęk. Unikaj w tym czasie tytoniu, który zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji.

Ważne jest również to, by dbać o implanty tak, jak o naturalne zęby. Pamiętaj więc o szczotkowaniu przynajmniej dwa razy dziennie, codziennym nitkowaniu oraz o regularnych wizytach higienizacyjnych co 4-6 miesięcy.La Dentica Centrum Stomatologii s.c. Katarzyna Herbut, Grzegorz Herbut

KONTAKT

Specjalistyczne Centrum Stomatologii Estetycznej La Dentica

“Wiślane Tarasy” (wjazd od strony “Błękitka”)

ul. Grzegórzecka 67C/U1

31-559 Kraków

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

Tel. 502 051 855

e-mail: recepcja@ladentica.eu

NASZ BLOG

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Czwartek

8.30 – 20.00

Piątek

8:30 – 17:00

SOCIAL MEDIA