Jak dbać o uzupełnienia protetyczne?

Opublikowane przez La Dentica w dniu

Protetyka jest dziedziną stomatologii, która poprzez zastosowanie różnych uzupełnień protetycznych poprawia estetykę uśmiechu i odbudowuje brakujące zęby i dziąsła. Należą do nich licówki, korony, mosty, a także korony i mosty na implantach oraz dowolne kombinacje zabiegów, przywracających utracone lub uszkodzone zęby. Wymiana brakujących zębów jest ważna z wielu powodów. Luki w uśmiechu są nie tylko zawstydzające, ale także narażają pacjentów na inne problemy, takie jak kłopoty z mówieniem czy komfortowym spożywaniem posiłków. Zrozumienie opcji, które daje protetyka, a także tego, że o uzupełnienia protetyczne należy dbać jak o własne zęby, pozwala na zachowanie zdrowia jamy ustnej, a także zwiększenia pewności siebie.

Pielęgnacja koron, mostów i licówek

Korona pokrywa większość lub całość uszkodzonego zęba, natomiast most odbudowuje brakującego zęba i jest mocowany na sąsiednich zębach po ich wcześniejszym oszlifowaniu. Licówka to z kolei cieniutki płatek w kolorze zęba, przymocowany do jego przedniej, licowej części. Może poprawić wygląd przebarwionych lub źle ukształtowanych zębów, a także zakryć nierówne przerwy między nimi. Każdy z wyżej wymienionych rodzajów uzupełnień protetycznych wymaga odpowiedniej pielęgnacji w celu utrzymania zdrowia całej jamy ustnej. Dzięki podstawowym zabiegom pielęgnacyjnym można zminimalizować i zapobiec problemom związanym ze zdrowiem zębów.

Regularne szczotkowanie zębów

Tak jak w przypadku naturalnego uzębienia, uzupełnienia protetyczne wymagają regularnego szczotkowania. Dokładne mycie okrężnymi i wymiatającymi ruchami pozwala pozbyć się resztek pokarmów, których zaleganie doprowadza do rozwoju próchnicy. Warto również zadbać o oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Zarówno korony jak i mosty wymagają użycia specjalnych nici dentystycznych i szczoteczek międzyzębowych, którymi z łatwością usuniemy zalegającą płytkę bakteryjną w najtrudniej dostępnych miejscach.

Jakiej pasty używać do uzupełnień protetycznych?

Tradycyjne pasty do zębów dostępne w każdym supermarkecie czy drogerii zawierają w składzie silne środki ścierające, które mogą uszkodzić uzupełnienia protetyczne. To z kolei może spowodować namnażanie się bakterii i drobnoustrojów, a nawet powstawanie stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej. Aby temu zapobiec, warto wybierać pasty o delikatnym składzie. Obecnie na rynku istnieje cały wachlarz dostępnych tego typu past, jednak jeśli nie jesteśmy pewni, najlepiej ich wybór skonsultować z naszym  stomatologiem. W La Dentica, w ramach konsultacji ze specjalistą w dziedzinie protetyki, dowiesz się także wszystkiego o pielęgnacji koron, mostów czy licówek. Pełna oferta tej gałęzi stomatologii dostępna jest pod linkiem: https://www.ladentica.com.pl/protetyka-stomatologiczna-krakow/.

Pamiętajmy, że o uzupełnienia protetyczne powinniśmy dbać tak samo jak o nasze naturalne zęby. Dzięki temu nie będziemy czuć się skrępowani, a zdrowym i pięknym uśmiechem będziemy cieszyć się przez lata.La Dentica Centrum Stomatologii s.c. Katarzyna Herbut, Grzegorz Herbut

KONTAKT

Specjalistyczne Centrum Stomatologii Estetycznej La Dentica

“Wiślane Tarasy” (wjazd od strony “Błękitka”)

ul. Grzegórzecka 67C/U1

31-559 Kraków

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

Tel. 502 051 855

e-mail: recepcja@ladentica.eu

NASZ BLOG

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Czwartek

8.30 – 20.00

Piątek

8:30 – 17:00

SOCIAL MEDIA