Jak często należy usuwać kamień nazębny?

Opublikowane przez La Dentica w dniu

Kamień nazębny jest nagromadzeniem płytki nazębnej, która nieusuwana ulega mineralizacji. Kamień może pokryć zewnętrzną powierzchnię zębów, a także zaatakować poniżej linii dziąseł. Ponieważ jego struktura należy do porowatych, cząstki jedzenia i picia z łatwością mogą przyczepiać się do niego.
Negatywny wpływ kamienia nazębnego wynika z faktu, że może on:

  • powodować nieświeży oddech z powodu gromadzenia się bakterii;
  • niszczyć szkliwo – twardą zewnętrzną warstwę zębów, co z kolei może prowadzić do nadwrażliwości zębów, powstawania ubytków, a nawet do utraty uzębienia;
  • wywoływać choroby dziąseł.

Jak nie dopuścić do powstania kamienia nazębnego?

Płytka nazębna może stwardnieć i przekształcić się w kamień nazębny w ciągu kilku godzin, dlatego tak ważne jest systematyczne szczotkowanie oraz nitkowanie. Aby powstrzymać kamień nazębny, zaleca się:

  • używanie szczoteczki o miękkim włosiu;
  • szczotkowanie pod kątem i masowanie dziąseł – ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni, aby włosie dotarło do miejsc trudno dostępnych oraz szczelin międzyzębowych, w których ukrywa się płytka nazębna;
  • praktykowanie delikatnych, krótkich pociągnięć szczoteczki przypominających ruch wymiatania;
  • używanie pasty do zębów, która zawiera fluor;
  • codzienne nitkowanie zębów.

Kiedy płytka nazębna zamieni się w kamień, szczotkowanie może okazać się niewystarczające. Dlatego też kamień nazębny powinien być usuwany w gabinecie stomatologicznym, w ramach profesjonalnej higienizacji.

Jak często warto udać się na usunięcie kamienia nazębnego?

Częstotliwość wizyt u dentysty i higienistki powinna zależeć od zdrowia jamy ustnej i zaleceń stomatologa. Periodontolodzy, zajmujący się leczeniem chorób przyzębia, zalecają usuwanie kamienia co sześć miesięcy. Jeśli pacjent ma problemy z dziąsłami lub dotyczy go ryzyko takiej choroby, dentyści zalecają częstsze wizyty kontrolne, podczas których usuwany jest kamień nazębny nad i poddziąsłowy. Wśród osób o podwyższonym ryzyku wystąpienia kamienia nazębnego znajdują się palący tytoń, pacjenci z niedoborem witaminy C oraz z niewystarczającą higieną jamy ustnej.

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym odbywa się przy użyciu fal ultradźwiękowych i często połączone jest z usunięciem osadu i fluoryzacją. Podczas tego zabiegu wykonuje się także profesjonalny instruktaż higieny. Wszystko to po to, aby nasz uśmiech miał zdrowy wygląd, a jego estetyka nie ograniczała nas w codziennych czynnościach. Profesjonalnie wykonany skaling nie uszkadza zębów, podczas gdy nieusuwanie kamienia może zaszkodzić naszym dziąsłom i zębom. Dlatego warto regularnie chodzić na wizyty kontrolne oraz wykonywać zabieg usuwania kamienia za każdym razem, kiedy zarekomenduje to specjalista.

Zalecenia po usunięciu kamienia nazębnego

Po usunięciu kamienia nazębnego pacjent może przez chwilę odczuwać lekką nadwrażliwość na ciepło lub zimno. Aby ją złagodzić, wykonuje się zabieg, który równocześnie zabezpieczy powierzchnię zębów przed powstawaniem próchnicy.

W naszym Centrum Stomatologii regularnie przypominamy pacjentom o konieczności usuwania kamienia nazębnego i przeprowadzamy profesjonalną higienizację w ramach zabiegów z dziedziny stomatologii estetycznej. Chętnych na skorzystanie z pakietu usług poprawiających estetykę uzębienia zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty na stronie https://www.ladentica.com.pl/stomatologia-estetyczna-krakow/.La Dentica Centrum Stomatologii s.c. Katarzyna Herbut, Grzegorz Herbut

KONTAKT

Specjalistyczne Centrum Stomatologii Estetycznej La Dentica

“Wiślane Tarasy” (wjazd od strony “Błękitka”)

ul. Grzegórzecka 67C/U1

31-559 Kraków

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

Tel. 502 051 855

e-mail: recepcja@ladentica.eu

NASZ BLOG

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Czwartek

8.30 – 20.00

Piątek

8:30 – 17:00

SOCIAL MEDIA