Implanty zębowe a wiek pacjenta – co warto wiedzieć? 

Opublikowane przez La Dentica w dniu

Implanty dentystyczne to najlepsze rozwiązanie dla każdego, kto chce uzupełnić braki w uzębieniu. Taki zabieg to również jedyna opcja wypełnienia, która nie narusza struktury twarzy, a zamiast tego pozwala pacjentowi jeść, mówić i uśmiechać się bez żadnych obaw.

Istnieją jednak pewne, choć nieliczne, ograniczenia, które mogą uniemożliwić pacjentowi założenie implantów: ogólny stan jamy ustnej (zła higiena i duża ilość ubytków), liczba i lokalizacja brakujących zębów, kondycja kości szczęki, stan zdrowia (w tym także przyjmowane leki), a w niektórych przypadkach wiek.

Implanty dentystyczne – ograniczenia wiekowe

Młodzi pacjenci

Grupą, która najczęściej napotyka ograniczenia związane z założeniem implantów, są pacjenci do 18. roku życia. Wynika to z faktu, że procedura implantacji wymaga w pełni rozwiniętej kości szczęki i żuchwy. Ponieważ każdy z nas jest inny i w innym tempie rozwija się nasze ciało, chirurg implantolog określa (na podstawie zdjęcia rentgenowskiego i tomografii), czy młodszy pacjent może zakwalifikować się do wszczepienia implantu.

Starsi pacjenci

Implanty dentystyczne są skutecznie stosowane, nawet u osób po 80. roku życia. Chociaż nie ma górnej granicy wieku w przypadku operacji implantologicznych, najważniejszym wyznacznikiem jest stan zdrowia oraz ogólne samopoczucie pacjenta.

Czy sukces implantów zależy od wieku pacjenta?

U dorosłych pacjentów najważniejszym czynnikiem długoterminowego sukcesu implantu nie jest wiek, ale jakość kości w miejscu implantacji, staranna higiena i dbałość o implanty poprzez odbywanie regularnych wizyt kontrolnych. Atrakcyjne właściwości implantów dentystycznych – stabilność i kompletność strukturalna – wynikają z procesu osteointegracji. Jeśli w jamie ustnej jest zbyt mało kości, aby utworzyć mocne połączenie z implantem, niestety zabieg mógłby nie dać długotrwałych efektów. Oczywiście to nie dyskwalifikuje pacjenta z możliwości wykonania tego typu zabiegu ale wymaga wdrożenia tzw. zabiegów przygotowawczych np. nadbudowy kości.

Dlatego podczas pierwszej konsultacji, Twój chirurg oceni jakość kości w proponowanym miejscu implantu. Jeśli zostanie ustalone, że wcześniejsza utrata masy kostnej może stanowić wyzwanie dla skutecznej osteointegracji, prawdopodobnie zastosowany zostanie przeszczep kostny. Chirurg sprawdzi również ogólny stan jamy ustnej oraz oceni Twoją historię dentystyczną i medyczną. Niezbędne jest również oznaczenie poziomu witaminy D, niezbędnej do właściwej integracji implantu z kością!

Jak sprawdzić, czy mogę mieć implanty dentystyczne?

Jeśli zastanawiasz się nad leczeniem implantologicznym i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, umów się na konsultację wstępną w naszej klinice. Stomatolog zbada Twoje zęby oraz sprawdzi ogólny stan jamy ustnej. Nasi dentyści udzielą odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania, rozwiewając wątpliwości. Konsultacja to pierwszy krok w zaplanowaniu implantacji, pozwalająca podjąć właściwą decyzję dotyczącą leczenia.La Dentica Centrum Stomatologii s.c. Katarzyna Herbut, Grzegorz Herbut

KONTAKT

Specjalistyczne Centrum Stomatologii Estetycznej La Dentica

“Wiślane Tarasy” (wjazd od strony “Błękitka”)

ul. Grzegórzecka 67C/U1

31-559 Kraków

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

Tel. 502 051 855

e-mail: recepcja@ladentica.eu

NASZ BLOG

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Czwartek

8.30 – 20.00

Piątek

8:30 – 17:00

SOCIAL MEDIA