Czy uzupełnienia protetyczne są przeszkodą w wybielaniu?

Opublikowane przez La Dentica w dniu

Z całą pewnością wielu z Was miało do czynienia z przebarwieniami na zębach i rozważało możliwość ich wybielenia. Plamy na powierzchni zębów są spowodowane kontaktem z różnymi potrawami i napojami, takimi jak herbata czy kawa. W przypadku palaczy zęby mogą mieć brązowe lub żółte plamy po kontakcie z nikotyną. Wybielanie zębów to skuteczny i prosty sposób na usunięcie tego rodzaju niedoskonałości, na co decyduje się coraz więcej osób. Jednak czy na ten zabieg może sobie pozwolić każdy? Generalnie tak, ale trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach.

Ograniczenia podczas wybielania zębów

U pacjentów z uzupełnieniami protetycznymi typu – licówki, protezy, korony lub implanty – należy bardzo dokładnie rozważyć zabieg wybielania. Dlaczego? Wiele różnych materiałów dentystycznych, m.in. takich jak te stosowane podczas wypełniania ubytków w zębach lub stosowane w uzupełnianiach protetycznych nie reaguje na substancje wybielające.

W rzeczywistości zabieg wybielający może uszkodzić uzupełnienia protetyczne. Zwłaszcza jeśli uzupełnienie jest stare, nieszczelne lub ząb wokół niego został zaatakowany przez próchnicę. Pacjenci mogą zacząć odczuwać nadwrażliwość, pieczenie lub podrażnienie tkanek wokół zębiny.

Jak uzupełnienia protetyczne reagują na zabiegi wybielające?

Należy zawsze pamiętać, że uzupełnienia protetyczne nigdy nie zmienią swoich kolorów po ich umieszczeniu w jamie ustnej. Materiały porcelanowe lub żywiczne są trwale zacienione w taki sposób, aby pasowały do koloru otaczających je zębów. Gdy już zostaną umiejscowione w jamie ustnej, zawsze będą wyglądać w ten sam sposób. Wyjątek stanowią oczywiście powierzchowne plamy od żywności w postaci osadu, które z czasem mogą zacząć się gromadzić na powierzchni uzupełnień, przy okazji zmieniając ich barwę.

Utrzymanie białego uśmiechu

Z czasem każde, nawet te najbielsze zęby zaczynają być atakowane przez przebarwienia. Dlatego bardzo wiele osób decyduje się na zabieg wybielający. Jeśli mamy korony bądź licówki, przy okazji wybielania dobrze będzie je wymienić na takie, które będą pasowały wizualnie do nowej barwy uzębienia. Jeśli z kolei planujesz wykonanie stałego uzupełnienia w postaci koron lub licówek warto jeszcze przed ich wykonaniem zdecydować się na wybielanie. Dzięki profesjonalnemu zabiegowi wybielania wykonywanemu w gabinecie stomatologicznym można uzyskać wyniki o wiele bardziej skuteczne i bezpieczniejsze niż w przypadku zabiegu wykonywanemu samemu, za pomocą gotowych zestawów do wybielania dostępnych w sklepach.

W przypadku zębów z uzupełnianiami protetycznymi należy pamiętać o zachowaniu codziennej higieny i pielęgnacji. W przeciwnym razie nagromadzona na powierzchni zęba płytka nazębna i stopniowo twardniejący, tworzący się na niej zwapniony kamień spowoduje trwałe zaciemnienie zęba.

Wybierając nasze Centrum Stomatologii Estetycznej La Dentica, możesz liczyć na kompleksowość usług. To znaczy, że zaproponujemy ci zarówno profesjonalne wybielanie, jak i wymianę uzupełnień protetycznych, jeśli zajdzie taka potrzeba. Sprawdź, jakie rodzaje zabiegów wybielających oferujemy i dowiedz się, na czym polega każdy z nich: https://www.ladentica.com.pl/wybielanie-zebow-krakow/.La Dentica Centrum Stomatologii s.c. Katarzyna Herbut, Grzegorz Herbut

KONTAKT

Specjalistyczne Centrum Stomatologii Estetycznej La Dentica

“Wiślane Tarasy” (wjazd od strony “Błękitka”)

ul. Grzegórzecka 67C/U1

31-559 Kraków

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

Tel. 502 051 855

e-mail: recepcja@ladentica.eu

NASZ BLOG

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Czwartek

8.30 – 20.00

Piątek

8:30 – 17:00

SOCIAL MEDIA