Czy prześwietlenie zęba jest bezpieczne?

Opublikowane przez La Dentica w dniu

Prześwietlenie zębów odgrywa kluczową rolę w leczeniu stomatologicznym. Umożliwia lekarzowi ocenę stanu zdrowia jamy ustnej oraz identyfikację podstawowych problemów związanych z zębami, szczęką, a także tkankami miękkimi. Ponadto, zdjęcia rentgenowskie pomagają w postawieniu dokładnej diagnozy i określeniu odpowiedniego planu leczenia.

Niestety, nadal wśród pacjentów pojawiają się wątpliwości i pytania dotyczące bezpieczeństwa tej procedury. Jeśli jesteś w grupie osób, które obawiają się promieniowania rentgenowskiego lub jego skutków ubocznych, nasz dzisiejszy artykuł powinien rozwiać Twoje wątpliwości.

Prześwietlenie zęba a bezpieczeństwo

Cyfrowe zdjęcia rentgenowskie zębów, wytwarzają bardzo niskie dawki promieniowania. Ściślej mówiąc, to zaledwie ułamek tego, na co jesteś narażony podczas innych procedur obrazowania medycznego. Abyś mógł to sobie wyobrazić, pomyśl o podróży samolotem. Czy wiesz, że podczas około dwóch godzin lotu doświadczasz takiej samej dawki promieniowania, jak podczas rutynowego badania RTG?

Czy prześwietlenie może Ci zaszkodzić?

Promieniowanie wytwarzane przez rentgen, z pewnością nie jest obojętne dla ludzkiego organizmu. Szczególnie dużo mówiło się o tym na początku XX wieku, kiedy badanie trwało kilkanaście minut i powodowało występowanie skutków ubocznych. Obecnie, dzięki nowoczesnej technologii, samo badanie trwa kilka sekund, a ekspozycja organizmu na działanie promieni jest niemal znikoma.

Prześwietlenie zęba u kobiet w ciąży

Chociaż dawka promieniowania emitowana podczas radiologii stomatologicznej jest niska, a badanie bezpieczne, kobiety w ciąży powinny powstrzymać się od wykonywania zdjęć rentgenowskich, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży.

Pojawiają się jednak wyjątki, w których badanie jest szczególnie zalecane, a nawet konieczne. Są to przede wszystkim choroby dziąseł i stany zapalne, których nie można lekceważyć. W takich przypadkach, dzięki badaniu RTG wykonanemu z zachowaniem szczególnych środków ostrożności, nie ma powodów do obaw i można podjąć skuteczne leczenie zębów. Ponadto należy podkreślić, że każdy pacjent podczas wykonywania takiego badania jest osłonięty specjalnym fartuchem ołowianym, dzięki któremu narządy wewnętrzne i tarczyca są zabezpieczone przed promieniowaniem.

Jeśli nadal masz wątpliwości

Nadal masz wątpliwości, które dotyczą zasadności wykonywania RTG? Pamiętaj, że wiele schorzeń jamy ustnej zostaje zdiagnozowanych właśnie dzięki pomocy promieni rentgenowskich. Otwarcie porozmawiaj o tym ze stomatologiem w La Dentica. W naszej klinice zapewniamy kompleksową opiekę, która zaspokaja krótko i długoterminowe potrzeby stomatologiczne, a nasi dentyści pomogą w podjęciu najlepszej decyzji, wspierając zdrowie Twojego uśmiechu.La Dentica Centrum Stomatologii s.c. Katarzyna Herbut, Grzegorz Herbut

KONTAKT

Specjalistyczne Centrum Stomatologii Estetycznej La Dentica

“Wiślane Tarasy” (wjazd od strony “Błękitka”)

ul. Grzegórzecka 67C/U1

31-559 Kraków

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

Tel. 502 051 855

e-mail: recepcja@ladentica.eu

NASZ BLOG

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Czwartek

8.30 – 20.00

Piątek

8:30 – 17:00

SOCIAL MEDIA