Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Opublikowane przez La Dentica w dniu

Być może słyszałeś o sportowcach takich jak Tiger Woods, którzy otrzymywali zastrzyki z osocza bogatopłytkowego, aby szybciej leczyć wszelkie kontuzje. Takie zabiegi, oparte na własnej krwi, to coraz częściej stosowane rozwiązanie, które wspomaga nie tylko osoby zawodowo uprawiające sport. Niektórzy lekarze proponują je jako zabieg kosmetyczny, ale coraz częściej korzystają z niego, podczas wizyt stomatologicznych, także pacjenci. Jak więc działa i kiedy powinniśmy się zdecydować na takie rozwiązanie? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w stomatologii

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego (nazywanego również terapią PRF) w celu przyspieszenia gojenia zyskało powszechną akceptację w dziedzinie medycyny sportowej i chirurgii ortopedycznej już w latach 90-tych. Obecnie terapia PRF okazała się cenna w połączeniu z zabiegami implantologicznymi i ekstrakcjami zębów, przyczyniając się do szybszego wzrostu tkanek i kości. Jest stosowana w celu zmniejszenia bólu pooperacyjnego, regeneracji i skrócenia czasu gojenia.

Jak działa osocze bogatopłytkowe?

Terapia przy użyciu osocza bogatopłytkowego pomaga wykorzystać naturalną zdolność organizmu do regeneracji, jednak w jeszcze w szybszym tempie niż dzieje się to każdego dnia. Podczas procesu gojenia organizm wysyła różne typy komórek, w tym płytki krwi, do miejsca urazu. W terapii PRF krew pacjenta zostaje pobrana, następnie wirowana jest w bardzo szybkim tempie, co powoduje stężenie płytek. Izolowana, silnie stężona warstwa krwi, zawiera od trzech do pięciu razy więcej czynników wzrostu niż krew pobrana bezpośrednio od pacjenta.

W jaki sposób pomaga terapia PRF?

Terapia osoczem bogatopłytkowym może pomóc w regeneracji tkanek i kości, zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji oraz zapewnić długotrwały sukces operacji stomatologicznych. Pacjenci korzystający z PRF mogą również liczyć na:

– zmniejszony ból i obrzęk pooperacyjny,

– szybsze wgajanie się implantów zębowych,

– prawidłową regenerację tkanek po ekstrakcji,

– zmniejszone ryzyko wystąpienia suchego zębodołu,

– wygodę i całkowite bezpieczeństwo podczas terapii. 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy osocze bogatopłytkowe może pomóc również i Tobie, nasi specjaliści z przyjemnością omówią zasadność jego stosowania w indywidualnym planie leczenia. Aby dowiedzieć się więcej o terapii oraz innych technologiach stosowanych w naszym gabinecie skontaktuj się z naszą recepcją.La Dentica Centrum Stomatologii s.c. Katarzyna Herbut, Grzegorz Herbut

KONTAKT

Specjalistyczne Centrum Stomatologii Estetycznej La Dentica

“Wiślane Tarasy” (wjazd od strony “Błękitka”)

ul. Grzegórzecka 67C/U1

31-559 Kraków

NAPISZ LUB ZADZWOŃ

Tel. 502 051 855

e-mail: recepcja@ladentica.eu

NASZ BLOG

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Czwartek

8.30 – 20.00

Piątek

8:30 – 17:00

SOCIAL MEDIA