Bruksizm

Budzisz się rano z uczuciem, jakbyś całą noc jadł? Czujesz, że masz zmęczone, napięte bądź odrętwiałe „szczęki”, mięśnie? Twoje zęby są wyleczone, zdrowe ale wciąż cię pobolewają? Narzekasz na uporczywe, dotkliwe bóle głowy (przypominające migrenę) czy mięśni karku? Bruksizm polega m.in. na mimowolnym, nieświadomym zaciskaniu zębów w dzień lub w nocy lub zgrzytaniu w nocy. Towarzyszą temu często objawy akustyczne pochodzące ze stawu skroniowo-żuchwowego takie jak trzaski, trzeszczenia, klikanie, stukania np. podczas otwierania ust (jedzenia). Niejednokrotnie może być to połączone z dolegliwościami bólowymi w okolicy ucha. Prawidłowe funkcjonowanie stawu zapewnia dobrą pracę mięśni głowy, szyi i ramion.

Walcz ze stresem!

Wiadomo, że stres fatalnie wpływa na układ krążenia, układ nerwowy ale również na zęby. Niestety bywa groźniejszy niż próchnica, bo przez długi czas nie widać, jak bardzo je niszczy. Jeśli się denerwujesz, wzrasta napięcie mięśni karku, szyi i mięśni żwaczy, a wtedy nieświadomie zaciskasz zęby. Wówczas zęby poddawane są przeciążeniom ponad siły. Po pewnym czasie dochodzi do tego, że układ mięśniowy, nadmiernie pobudzany w dzień, nie może przestać pracować również w nocy. Kiedy śpisz, mięśnie wykonują mimowolne skurcze, Twoje szczęki zaciskają się z siłą wielokrotnie większą niż podczas jedzenia, a zęby trą o siebie i wykonują nadmierną pracę. Rano budzisz się z obolałymi, jakby odrętwiałymi zębami, zmęczonymi mięśniami.

Inne przyczyny dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych

Innymi przyczynami dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych oprócz stresu są braki w uzębieniu, wady zgryzu i wady postawy, nieprawidłowo wykonane protezy zębowe czy zmiany zwyrodnieniowe i patologie w obrębie stawu. Najgorsze w tej chorobie jest to, że przez długi czas pacjent nie jest świadomy, iż jest bruksistą. Schorzenie rozpoznaje się zwykle w zaawansowanym stadium, gdy zęby mają starte w charakterystyczny sposób szkliwo, mogą wykazywać nadmierną ruchomość, a przy szyjkach zębowych powstają ubytki klinowe.

Konsekwencje nieleczonego bruksizmu

Konsekwencją długo nie leczonego bruksizmu może być zanik kości i dziąsła. Towarzyszącymi konsekwencjami mogą być również uszkodzenia prac protetycznych (pękanie porcelany, mostów, licówek). Terapia jest skomplikowana i czasem długotrwała. W leczeniu bruksizmu stosujemy szyny relaksacyjne, które wykonujemy indywidualnie dla każdego pacjenta. Zakładane są one na zęby dolne bądź górne, zazwyczaj na noc. Dalsza kuracja obejmuje leczenie wad zgryzu, likwidację patologii zgryzowych, nieprawidłowego zwarcia itd. Niejednokrotnie konieczne jest zastosowanie farmakoterapii (środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych), fizjoterapii, masaży mięśniowych, technik relaksacyjnych umożliwiających kontrolowanie napięć mięśniowych żuchwy przez pacjenta.